Malwina
Pochodzenie imienia
Pochodzenie germańskie (Madalwine - 'przyjaciel sprawiedliwości') lub celtyckie ('gładkie czoło'). Spopularyzowane przez 'Pieśni Osjana'.
Opis
Imię popularne w Polsce.
Trendy popularności
Aktualna popularność
Imię Malwina znajduje się na miejscu wśród najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce w 2024 roku.
Należy do top 10% najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce.
Popularność w Polsce
Malwina to imię znane w Polsce, które cieszyło się pewną popularnością, zwłaszcza pod koniec XX wieku. Obecnie jest rzadziej nadawane. W 2023 roku nie znalazła się w Top 50 najpopularniejszych imion (zajęła 68 miejsce).
Popularność na świecie
Imię Malwina jest znane głównie w Polsce i niektórych krajach europejskich. Forma Malvina jest bardziej rozpoznawalna w krajach anglojęzycznych.
Kontekst historyczny
Imiona żeńskie zakończone na 'a' mają długą tradycję w Polsce, sięgającą czasów średniowiecza.
Czy wiesz, że...
Malwina w 'Pieśniach Osjana' Jamesa Macphersona jest ukochaną Oskara.
Pochodzenie
Prawdopodobnie celtycki/germański lub literacki
Pochodzenie imienia jest niepewne. Najczęściej uważa się je za imię pochodzenia literackiego, stworzone przez szkockiego poetę Jamesa Macphersona w jego 'Pieśniach Osjana' (jako Malvina). Może mieć korzenie celtyckie (gaelickie) oznaczające 'gładkie czoło' ('mala mhin') lub germańskie, złożone z członów 'mahal' (sąd, zgromadzenie) i 'wini' (przyjaciel), co oznaczałoby 'przyjaciółka zgromadzenia'.
Znaczenie
Znaczenie jest niejasne ze względu na niepewne pochodzenie. Może oznaczać 'gładkie czoło' (pochodzenie celtyckie) lub 'przyjaciółka zgromadzenia' (pochodzenie germańskie). Często interpretowane jako imię romantyczne i tajemnicze.
Zdrobnienia
Znane osoby w Polsce
Znane osoby na świecie
W kulturze
Malvina – bohaterka 'Pieśni Osjana' Jamesa Macphersona.
Kwiat malwa (choć związek z imieniem jest fonetyczny, nie etymologiczny).
Informacje dodatkowe
Imię o niepewnym, prawdopodobnie literackim pochodzeniu. Ma romantyczne i nieco melancholijne brzmienie, kojarzone z poezją osjaniczną. W Polsce znane, ale nigdy nie osiągnęło szczytów popularności.