Jagna
Pochodzenie imienia
Prawdopodobnie zdrobnienie od imion Agnieszka lub Jadwiga.
Opis
Popularne w Polsce, często traktowane jako samodzielne imię.
Czy wiesz, że...
Jagna to jedna z głównych postaci kobiecych w powieści 'Chłopi' Władysława Reymonta.
Pochodzenie
Słowiański
Najczęściej uważane za zdrobnienie lub formę pochodną od imion Agnieszka (gr. 'hagnos' - czysty, nieskalany) lub Jadwiga (stgerm. 'hadu' + 'wig' - walka, bój). W Polsce spopularyzowane przez literaturę.
Słowiański (alternatywa)
Istnieje też możliwy związek ze staropolskim słowem 'jagna', oznaczającym 'jagnię', co nadawałoby imieniu znaczenie 'łagodna jak jagnię', jednak pochodzenie od Agnieszki/Jadwigi jest częściej przyjmowane.
Znaczenie
Zależne od interpretacji pochodzenia: 'czysta', 'nieskalana' (od Agnieszki), 'waleczna' (od Jadwigi) lub 'jagnię' (łagodna, niewinna).
Popularność
W Polsce
Jagna to tradycyjne polskie imię, znane głównie dzięki literaturze ('Chłopi' Reymonta). Jest rzadko nadawane współcześnie, ale rozpoznawalne i postrzegane jako oryginalne. W 2023 roku zajęła 77. miejsce, wskazując na niewielki wzrost zainteresowania.
Na świecie
Imię Jagna jest charakterystyczne dla Polski i rzadko spotykane w innych krajach.
Zdrobnienia
Znane osoby w Polsce
W kulturze
Jagna Paczesiówna (Borynowa) – jedna z głównych bohaterek powieści 'Chłopi' Władysława Reymonta, postać niezwykle barwna i tragiczna.
Jagna – postać z serialu 'Janosik'.
Informacje dodatkowe
Imię silnie osadzone w polskiej kulturze literackiej, kojarzone przede wszystkim z postacią z 'Chłopów'. Ma wyraziste, słowiańskie brzmienie i budzi silne skojarzenia z temperamentem, urodą i wiejskim życiem.