Barbara
Pochodzenie imienia
Pochodzenie greckie (Bárbaros), oznacza 'cudzoziemka', 'obca', 'mówiąca niezrozumiałym językiem'.
Opis
Imię znane dzięki św. Barbarze z Nikomedii, męczennicy.
Czy wiesz, że...
Święta Barbara jest patronką górników, hutników, artylerzystów i dobrej śmierci. Jej wspomnienie (Barbórka, 4 grudnia) jest szczególnie uroczyście obchodzone przez górników.
Pochodzenie
Grecja
Wywodzi się od greckiego słowa βάρβαρος (barbaros), które oznaczało 'cudzoziemiec', 'obcy', 'nie-Grek', a później nabrało znaczenia 'barbarzyńca', 'dziki', 'niecywilizowany'. Pierwotnie było to określenie osób mówiących niezrozumiałym językiem (onomatopeja 'bar-bar').
Znaczenie
Cudzoziemka, obca, barbarzynka (w pierwotnym znaczeniu).
Popularność
W Polsce
Barbara to bardzo tradycyjne i znane imię w Polsce. Było niezwykle popularne w połowie XX wieku. Obecnie rzadziej nadawane noworodkom, ale wciąż bardzo powszechne wśród starszych pokoleń. W 2023 roku znajdowała się poza pierwszą pięćdziesiątką najpopularniejszych imion.
Na świecie
Imię jest znane i używane w wielu krajach, choć jego popularność na świecie również zmalała w porównaniu do przeszłości. Popularne formy to Barbara, Barbra, Barbie.
Zdrobnienia
Znane osoby w Polsce
Znane osoby na świecie
W kulturze
Święta Barbara, patronka górników (święto Barbórka obchodzone 4 grudnia).
Lalka Barbie (pełne imię Barbara Millicent Roberts).
Postać Barbary Niechcic w powieści 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej.
Piosenka 'Barbara Ann' zespołu The Beach Boys.
Informacje dodatkowe
Imię o starożytnych korzeniach, które mimo pierwotnego, nieco negatywnego znaczenia, zyskało ogromną popularność dzięki kultowi św. Barbary. Jest to imię silnie zakorzenione w polskiej tradycji, zwłaszcza związane ze świętem górników.